10 érv, hogy miért fogyasszunk rendszeresen céklát
A cékla könnyen beszerezhető gyökérzöldség, amely gazdag vitaminokban és ásványi sókban. Számos kedvező élettani hatása miatt igyekezzünk rendszeresen fogyasztani belőle. Változatosan elkészítve igen könnyen beilleszthető a vegyes étrendbe.
1) Milyen vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz a cékla?
Megtalálható benne többek között: a cink, foszfor, kalcium, kálium, magnézium, mangán, nátrium, réz, szelén, vas, valamint béta-karotin, B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, C-vitamin és folát.
2) A céklában rejlő antioxidáns és gyulladáscsökkentő potenciál
Számos állatkísérletben és humán kutatások során vizsgálták a cékla kivonat egészségre gyakorolt kedvező hatásait. A rendelkezésre álló adatok alapján úgy tűnik, hogy a céklában számos területen rejlik potenciál az egészségmegőrzés terén.
Jó néhány összetevőjének van potenciális antioxidáns, gyulladáscsökkentő és érvédő hatása. Ezért ígéretes lehet a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a rák kezelésében. Azonban további klinikai vizsgálatokra van szükség mindezek megerősítésére.
3) A cékla kedvezően befolyásolhat bizonyos anyagcsere betegségeket
A céklalé fogyasztása kedvezően befolyásolhatja bizonyos anyagcsere betegségek alakulását. Így például a magas vérnyomást, a cukorbetegséget, az inzulinrezisztenciát és a veseműködési zavarokat.
Egyes humán vizsgálatok során arról számoltak be, hogy csökkenti a szisztolés és diasztolés vérnyomást, gátolja a vérlemezkék aggregációját, javítja az érrendszer funkcióit és az erek belső falának állapotát, csökkenti a vércukorszintet és javítja az inzulin homeosztázist (a szervezet belső állapotának állandóságát biztosító élettani folyamatok összessége). Ezen túl kedvezően hat a bélflóra állapotára.
A céklában megtalálható bioaktív vegyületekről úgy gondolják, hogy azok felelősek az ígéretes klinikai hatásokért.

Photo by congerdesign on Pixabay
4) A céklalé fogyasztás javítja a sportteljesítményt?
A céklalé fogyasztása egyre népszerűbb a sportolók körében, mint sportteljesítmény javítását célzó termék. Nagy koncentrációban tartalmaz nitrátot, amely az elfogyasztást követően nitrogén-monoxiddá alakulhat a szervezetben.
A nitrogén-monoxidnak számos funkciója van az emberi szervezetben, beleértve az értágító hatást is, amely csökkenti a vérnyomást és fokozza a különböző szervek oxigén- és tápanyagellátását. Ezáltal a céklalé fogyasztása hatással lehet a vázizmok oxigénellátására, az izomműködés hatékonyságára és az állóképességre is. Így pozitív hatással lehet a sportteljesítményre.
Azonban jótékony hatásai mellett potenciális egészségügyi kockázatai is lehetnek. A céklalé fogyasztása könnyen az elfogadható napi beviteli limit fölé emelheti a nitrátbevitelt. A túlzott nitrátbevitelről ismert, hogy serkenti bizonyos rákkeltő vegyületek szervezeten belüli képződését. Ezen túl számos egyéb káros hatást is kiválthatnak. A jótékony hatásokkal foglalkozó tanulmányokhoz képest a céklalé negatív hatásaira vonatkozó adatok és szakirodalom meglehetősen korlátozott. A megfelelő kockázatértékelés érdekében bővíteni kell az ezzel foglalkozó tanulmányok számát.
Összességében elmondható, hogy egyetlen adag céklalé elfogyasztásának az izomműködésre vagy az edzés hatékonyságára gyakorolt pozitív hatása nem meggyőző. A legtöbb tanulmány azonban azt sugallja, hogy a céklalé fogyasztása jótékony hatással van a fizikailag aktív, edzett nők teljesítményére. Ugyanez nem koherens a sportoló férfiak esetében. A kapott eredmények nem meggyőzőek, a sportágtól és a vizsgálati módszertől függenek.
Azonban a rövidtávú, de rendszeres céklalé fogyasztás (napi egynél többször vagy több napon keresztül) jótékony hatással lehet a fizikailag aktív férfiak sportteljesítményére. Nők esetében több kutatást kell végezni, mert kevés a rendelkezésre álló tanulmány.
5) Segíthet bizonyos időskori betegségek megelőzésében?
Egy kutatócsoport azt feltételezi, hogy a frakcionált céklalé alkalmas lehet:
- az időskori szarkopénia – izomerő- és izomtömeg vesztés a kor előrehaladtával;
- a kognitív hanyatlás és
- az Alzheimer-kór megelőzésében.
6) Jobb lehet a vas hasznosulása
A céklában megtalálható vegyületek számos mechanizmuson keresztül serkenthetik a vas felszívódását a bélben. Az aszkorbinsav és más szerves savak jelentősen fokozzák a vas biohasznosulását. A cékla pedig gazdag aszkorbin- és citromsavban. Ezen túl úgy tűnik, hogy a betelain nevű vegyület kapcsolatba hozható a bélnyálkahártyán végbemenő vasion-transzporttal.
A vas létfontosságú a vérképzéshez és ez által a megfelelő oxigénellátás biztosításához.

Photo by congerdesign on Pixabay
7) Alacsony a kalóriatartalma és rostokkal lát el
100 g cékla mindössze 43 kcal-t, emellett 2,8 g élelmi rostot tartalmaz. Alacsony energiatartalma és rosttartalma hozzájárulhat a normál testsúly fenntartásához, valamint beilleszthető egy súlycsökkentő diétába. Ezen túl az élelmi rostok fokozzák a teltségérzetet, jót tesznek a bélflórának, növelik a széklet térfogatát és fokozzák a bélmozgást. Ezáltal a cékla hozzájárulhat az egészséges bélműködéshez.
8) Úgy tűnik, a cékla jót tesz a máj egészségének is
Bizonyos kutatási eredmények az sugallják, hogy a céklalében megtalálható bioaktív vegyületek májvédő tulajdonsággal rendelkeznek.
9) Számos további területen rejlik potenciál a céklában
A céklát hagyományosan zöldségként használjuk. Ezen túl megannyi lehetőség rejlik benne. Bizonyos országokban levét illetve a belőle készült kivonatokat a hagyományos orvoslásban alkalmazzák. Valamint használják élelmiszer-színezékként, illetve kozmetikai adalékként is.
Magas antioxidáns és potenciális gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt a cékla felhasználható úgynevezett funkcionális és innovatív élelmiszerek fejlesztéséhez. Önmagában vagy más élelmiszerekkel kombinálva erősíthetik egymás pozitív élettani hatásait, illetve növelhető a termék tápértéke. Egyes kutatások fókuszában pedig természetes nitrát tartalma áll. Húskészítmények tartósításában lehet szerepe.

Photo by Max Nayman on Unsplash
10) Könnyen beilleszthető a normál, vegyes étrendbe
A cékla nagyon könnyen beillesztethető az étrendünkbe és igen változatosan elkészíthető. Fogyaszthatjuk nyersen (lé formájában, salátába reszelve), savanyúságként, főzve, mint főételt vagy köretként. A cékla földes aromája jól harmonizál a kakaó és csokoládé keserű ízével, így kiváló sütemény alapanyag válhat belőle. Ráadásul intenzív színt adhat kenyereknek, egyéb péksüteményeknek. A lehetőségeknek csak a fantáziánk szab határt.

Érdemes elolvasni9 érv az alma rendszeres fogyasztása mellett
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén